wzw a http://www.gsk.com.pl/produkty/betnovate-122-krem.html

Czerniak złośliwy zaliczany jest do najgroźniejszych nowotworów skóry. Zazwyczaj rozwija się w okolicach znamion barwnikowych. Czerniak powoduje bardzo szybkie przerzuty do narządów wewnętrznych. Nieleczony powoduje śmierć. Największe ryzyko zachorowania występuje u osób z jasną karnacją oraz wieloma znamionami barwnikowymi. Na skutek długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, poparzeń słonecznych, zmiany te mogą przybierać inny kształt lub nawet powodować ból.

Jest to pierwszy sygnał, świadczący o możliwości pojawienia się tej choroby.

Wyróżnia się kilka typów czerniaka. Pierwsza postać powstaje z plamy soczewicowatej. Zmiany barwnikowe są zazwyczaj płaskie oraz cechują się nieregularnym konturem. Drugi typ to czerniak szerzący się powierzchownie.

Zmiana jest wówczas nierównomiernie zabarwiona. Ponadto pojawiają się na niej niewielkie guzki. Choroba rozwija się bardzo wolno, często nawet kilkanaście lat. Czerniak guzkowy posiada nierównomierne zabarwienie. Zmiana może się szybko powiększać. Ma także tendencje do powstania owrzodzeń.

Diagnostyka czerniaka opiera się przede wszystkim na badaniu histopatologicznym. Na tej podstawie lekarz dobiera leczenie. Najczęściej polega ono na usunięciu zmiany wraz z częścią zdrowej skóry. Zazwyczaj konieczne okazuje się również usunięcie okolicznych węzłów chłonnych.