weź Alfadiol w nowej formie tabletek

Trądzik pospolity jest jedną z najczęstszych chorób skórnych. Przeważnie występuje u młodzieży, jednak może pojawić się także i u osób dorosłych. Niekiedy trądzik ma podłoże genetyczne- stwierdzono bowiem, że najpowszechniej rozwija się u młodzieży, których bliscy krewni również chorowali na tą przypadłość. Wśród innych czynników dominuje nadmierne wydzielanie łoju czy reakcja zapalna.

Wydzielanie łoju dotyczy każdego człowieka. Czynność ta kontrolowana jest przez androgeny, które wydzielane są przez nadnercza. Pobudzenie androgenów może skutkować zwiększoną produkcją łoju, co prowadzi do trądziku.

Objawy trądziku pospolitego są bardzo charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. W schorzeniu dochodzi do powstania zaskórników otwartych oraz zamkniętych. Grudki umiejscawiają się najczęściej na twarzy, plecach oraz na klatce piersiowej. Schorzenie może ulegać zaostrzeniu pod wpływem różnych czynników. Obserwuje się m.in. wykwit zmian po zjedzeniu czekolady. Ponadto zauważono, że dolegliwość nasila się w przypadku długotrwałego stresu.

Leczenie powinno być poprzedzone wizytą u dermatologa. Zmian trądzikowych nie należy leczyć samodzielnie, ponieważ mogą wówczas pozostać szpecące blizny. Zazwyczaj zalecane są preparaty o działaniu przeciwłojotokowym i przeciwbakteryjnym. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry.